Chairpersons of groupings of Member States at UNESCO

Electoral groups (grouping of Member States for the elections of the Executive Board)

1. Group I

Chairperson of Group I (1-year term: for 2017)

PORTUGAL
H. E. Mr José Filipe Mendes Moraes Cabral
Ambassador Extraordinay and plenipotentiary of Portugal to France
Permanent Delegate

2. Group II

Chairperson of Group II (6-months term: 2nd half 2017)

BULGARIA
H. E. Mr Anguel Tcholakov
Ambassador of the Republic of Bulgaria to France,
permanent Delegate to UNESCO

3. Group III (GRULAC)

Chairperson of Group III (GRULAC - Latin America and the Caribbean) (1-year term: for 2017)

HONDURAS
H. E. Mr Roberto Alejandro Ramirez Aldana
Ambassador, Permanent Delegate

4. Group IV (ASPAC)

Chairperson of Group IV (ASPAC - Asia and the Pacific) (1-year term: for 2017)

MALAYSIA
Mrs Zuraini Abidin
Chargée d'Affaires a.i.,
Deputy Permanent Delegate

5. Group V(a) (Africa)

Chairperson of Group V(a) (Africa) (1-year term: for 2017)

ZIMBABWE
H. E. Mrs Rudo Mabel Chitiga
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of
Zimbabwe to France, Permanent Delegate

6. Group V(b) (Arab States)

Chairperson of Group V(b) (Arab States) (1-year term: for 2017)

LEBANON
H. E. Mr Khalil Karam
Ambassador,
Permanent Delegate

Other regional groups and sub​​-groups

1. Non-Aligned Movement (NAM)

Chairperson of the Group of Non-Aligned Movement (3-years term, starting September 2016; the 17th Summit of the Non-Aligned Movement took place in 2016 in the Bolivarian Republic of Venezuela, this country chairs the group until the 18th Summit)

VENEZUELA (BOLIVARIAN REPUBLIC OF)
H. E. Mr Hector Alejandro Constant Rosales
Ambassador
Permanent Delegate (designate)

2. Group of 77 (G-77)

Chairperson of the Group of 77 and China (G-77 and China / Paris Chapter) (starting March 2017)

EL SALVADOR
H. E. Ms Lorena Sol de Pool
Ambassador,
Permanent Delegate

3. Group "European Union"

Chairperson of the "European Union" Group (6-months term: 2nd half 2017)

ESTONIA
H. E. Mrs Ingrid Amer
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary,
Permanent Delegate

4. Geneva Group (the largest contributors to the budget of the UN system)

Co-chairperson of the Geneva Group

CANADA
Ms Dominique Levasseur
Senior Program Officer

Co-chairperson of the Geneva Group

MEXICO
Mr Rodrigo Mendivil Ocampo, 2nd Secretary

5. Francophone Group

Chairperson of the Francophone Group (for 2017)

SWITZERLAND
H. E. Mr Martin Michelet
Ambassador,
Permanent Delegate

6. Group of Commonwealth Members of UNESCO

Secretary General of the Commonwealth Group (until 9 February 2016)

CANADA
H. E. Ms Elaine Ayotte
Ambassador, Permanent Delegate

Chairperson of the Commonwealth Members of UNESCO (for 2016)

SAINT KITTS AND NEVIS
H. E. Mr David P. Doyle
Ambassador, Permanent Delegate

7. Group of the Community of Portuguese-Speaking Countries (Lusophone Group)

Chairperson of the CPLP Group

TIMOR-LESTE
H. E. Mrs Maria da Paixão Costa
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiairy, Permanent Delegate

8. Russian-speaking Group

Chairperson of the Russian-speaking Group (since the 31/C)

KAZAKHSTAN
Mr Satybaldy Burshakov
Deputy Permanent Delegate,
Chargé d'Affaires a.i.

9. Europe Regional Group

Group co-chaired by the Chairpersons of the Electoral Groups I and II and convened on ad hoc basis to address issues of special interest to both groups combined (Europe).

BULGARIA
H. E. Mr Anguel Tcholakov
Ambassador of the Republic of Bulgaria to France,
permanent Delegate to UNESCO

Group co-chaired by the Chairpersons of the Electoral Groups I and II and convened on ad hoc basis to address issues of special interest to both groups combined (Europe).

PORTUGAL
H. E. Mr José Filipe Mendes Moraes Cabral
Ambassador Extraordinay and plenipotentiary of Portugal to France
Permanent Delegate

10. Southern African Development Community Group (SADC)

Chairperson of the SADC Group (since August 2017)

SOUTH AFRICA
H. E. Mr Rapulane Sydney Molekane
Ambassador Extraordinary and plenipotentiary of South Africa in France, Permanent Delegate

11. Group of Economic Community of West African States (ECOWAS)

Chairperson of the West African States Group (since June 2017)

TOGO
H. E. Mr Sankardja Lare-Sambiani
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary,
Permanent Delegate

12. Group of Small Island Developing States (SIDS)

Chairperson of the Group of Small Island Developing States (for 2017)

PAPUA NEW GUINEA
H. E. Mr Joshua Rimarkindu Kalinoe
Ambassador of Papua New Guinea to Belgium,
Permanent Delegate

13. Association of South-East Asean Nations - UNESCO Committee (ASEAN)

Chairperson of the ASEAN-UNESCO Committee (2nd half 2017)

SINGAPORE
H. E. Mr Andrew Toh
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary,
Permanent Delegate

14. Group of Member States of the Organization of Islamic Conference (OIC)

Chairperson of the Group of Member States of the Organization of Islamic Conference (OIC) (since September 2017)

CÔTE D'IVOIRE
H. E. Mrs Denise Houphouët-Boigny
Ambassador,
Permanent Delegate

15. Group of Arab Gulf Countries to UNESCO

Chairperson of the Group of Arab Gulf Countries to UNESCO (for 2017)

YEMEN
H. E. Mr Ahmed Sayyad
Ambassador,
Permanent Delegate

Circle of Permanent Delegates

1.

Chairperson of the Circle of Permanent Delegates

SAINT KITTS AND NEVIS
H. E. Mr David P. Doyle
Ambassador, Permanent Delegate