1995 Laureates

Visual Arts

  • Réiu Tuur (Estonia)
    Albe Steiner Centre (Italy)
  • Rania Stephan (Lebanon/France)
    Jerusalem Film Institute (Israel)
  • Murad Tahir Bushra (Sudan)
    Institute of International Visual Arts (United Kingdom)
  • Esterio Segura Mora (Cuba)
    Institute of International Visual Arts (United Kingdom)
  • Irakli Varvaridze (Georgia)
    Ucross Foundation (United States)
  • Vaidas Zvirblis (Lithuania)
    Sanskriti Kendra (India)
  • Fernando Aceves Humana (Mexico)
    ASEPIC (Senegal)
  • Faiza Butt (Pakistan)
    Bartel Arts Trust (South Africa)
  • Kiran Subbaiah Ajjikuttira (India)
    European Ceramics Centre (Netherlands)
  • Abdul Aziz Diop (Senegal)
    Afrique en création (Nigeria/Ghana)
  • Alfredo Juan Doran Aquilizan (Philippines)
    Norfolk Institute of Art and Design (United Kingdom)
  • Juan Paolo Gandulfo Fontanes (Chile)
    Bartel Arts Trust (South Africa)
  • Subrata Ghosh (India)
    ASEPIC (Senegal)
  • Diego Gutiérrez Cope (Mexico)
    Rijksakademie van Beeldende Kunsten (Netherlands)
  • Sanja Ivic (Croatia)
    European Cultural Foundation (Germany)
  • Ricardo Lopez Avila (Venezuela)
    Atelier Contrepoint (France)
  • Fredrick Ludenyl (Kenya)
    Institute of International Visual Arts (United Kingdom)
  • Darko Lukic (Bosnia and Herzegovina)
    European Cultural Foundation (Germany)
  • Esanu Octavian (Republic of Moldova)
    Jan Van Eyck Akademie (Netherlands)
  • Marek Ranis (Poland)
    Ucross Foundation (United States)

Media Arts

  • Jessica E. Almi Pagan (United States)
    The Banff Centre for the Arts (Canada)

Performing Arts

  • Lahbib Berkani (Algeria)
    Centre National des Ecritures du Spectacle (CIRCA) (France)
  • Faiza Butt (Pakistan)
    Bartel Arts Trust (South Africa)
  • Félix Kama (Cameroon)
    Akademie Schloss Solitude (Germany)
  • Kishworjit Lourembam (India)
    Centro do Teatro do Oprimido (Brazil)
  • David Mba Tambu (Cameroon)
    Afrique en création (Haiti)

Dance

  • Padmini Chetur  (India)
    Centre National de Danse Contemporaine (France)
  • Krishna Devanandan  (India)
    Espace Sobo Bade, Toubal (Senegal)
  • Soraya Franco de Saint Georges (Dominican Republic)
    Vijnana Kala Vedi Cultural Centre (India)
  • Lukas Timulak  (Slovakia)
    Académie de Danse Classique Princesse Grace (Monaco)
  • Khilton Nongamaithem (India) 
    International Workshop Festival (United Kingdom)

Music

  • Miguel Angel Urbina Vidal  (Venezuela)
    ASEPIC (Senegal)
  • Philippe Devaux  (France)
    Poznań Philharmonia (Poland)
  • Ahmed El Shahawy (Egypt)
    Djerassi Foundation (United States)
  • Yemako Brice-Mathurin Elongo Masseya (Central African Republic)
    Vijnana Kala Vedi Cultural Centre (India)
  • Emil Montgomery Soler (Uruguay)
    Virginia Center for the Creative Arts (United States)
  • Alexei Saaia (Russian Federation)
    Global Music Centre (Finland)
  • Ezequiel Pablo Spucches Rey (Argentina)
    Ecole Normale de Musique de Paris (France)

Creative Writing

  • Ana Varela Tafur (Peru)
    Mishkenot Sha’Ananim (Israel)
  • Vasic Zorica (Serbia and Montenegro)
    Jan Van Eyck Akademie (Netherlands)
Back to top