1999 Laureates

Visual Arts

  • Larrambebere Patricio (Argentina)
    Rijksakademie van beeldende Kunsten (Netherlands)
  • Laing Melissa (New Zealand)
    Federal Chancellery (Austria)
  • Koleva Pieta (Bulgaria)
    Jan Van Eyck Akademie (Netherlands)
  • Juan Andrea (Argentina)
    Federal Chancellery (Austria)
  • Homawoo Amivi (Togo)
    Projecto Bienal de Cerveira (Portugal)
  • Hirai Yu (Japan)
    National Center for the Arts (Mexico)
  • Hiah Jeremy (Singapore)
    Federal Chancellery (Austria)
  • Jagannath Shamala Billava (India)
    Nordic Artists'Centre Dale (Norway)
  • Grieser Marco (Germany)
    Paa Ya Paa Arts Centre (Kenya)
  • Jaramillo Garcia Antonio (Ecuador)
    National College of Arts (Pakistan)
  • Crembil Gustavo (Argentina)
    European Ceramics Center (Netherlands)
  • Chieco Fernanda (Brazil)
    Cimelice Castle (Czech Republic)
  • Bauman Bruce (United States)
    Sanskriti Kendra (India)
  • Balusikova Johanna (Slovakia)
    Jan Van Eyck Akademie (Netherlands)
  • Aggenbach Sanell (South Africa)
    Sanskriti Kendra (India)
  • Kure Marcia (Nigeria)
    Irish Museum (Ireland)
  • Yin Xiuzhen (China)
    200 Gertrude Street (United States)
  • Türkgilmas Mürüvvet (Turkey)
    Cooperations Programme (Luxembourg)
  • Thanateeranon Jakraphun (Thailand)
    Federal Chancellery (Austria)
  • Staniunas Sigitas (Lithuania)
    Cemeti Art (Indonesia)
  • Song Dong (China)
    I. Inter. Visual Arts (United Kingdom)
  • Pitiwat Somthai (Thailand)
    Center for Metamedia (Czech Republic)
  • Qayyum Tazeen (Pakistan)
    Federal Chancellery (Austria)
  • Polidoro Julie (France)
    Philippe Charriol (China)
  • Peraica Ana (Croatia)
    Jan Van Eyck Akademie (Netherlands)
  • Pavel Braila (Rep. Moldova)
    Jan Van Eyck Akademie (Netherlands)
  • De la Nuez Rubén (Cuba)
    Jan Van Eyck Akademie (Netherlands)
  • Morgan Lorraine Althea (Jamaica)
    Darat al Funun (Jordan)
  • Mora Elsa Maria (Cuba)
    National Center for the Arts (Mexico)
  • Kumar Medime Sovan (India)
    Center for Metamedia (Czech Republic)
  • Mato Diana (Albania)
    Centre d'art i Natura (Spain)
  • Machimbarrena Carasa Alvaro (Spain)
    Cable Factory (Finland)

Dance

  • Egerhazy Attila (Hungary)
    Julio Bocca's Ballet (Argentina)
  • Dortolina Liz (Venezuela)
    Centre de Danse inter. R. Hightower (France)
  • Delsoin Jean-René (Haiti)
    Mirittika Center (India)
  • Cho Caroline (Korea)
    DanceWeb (Austria)
  • Oliveira de Carvalho Edilson (Brazil)
    C.N.D.C. L'esquisse (France)
  • Capriotti Fabiana (Argentina)
    Dance Center (Thailand)
  • Bacova Zuzana (Slovakia)
    Dance Center (Thailand)
  • Alexandrov Alexandar (Bulgaria)
    Ecole Prof. De Ballet (Switzerland)
  • Son Natalya (Uzbekistan)
    Balleto Classico (Italy)
  • Schelstraete Morgan (Belgium)
    Ecole de danse de l'Opéra (France)
  • Oliveira George (Brazil)
    English National Ballet School (United Kingdom)
  • Megyeri Krisztina (Hungary)
    Institut international de musique electroacoustic de Bourges (France)
  • Megrabian Arsen (Armenia)
    School of the Hamburg Ballet (Germany)

Performing Arts

  • Iyer Jaimala Jaya (India)
    Teatro de Oprimido (Brazil)
  • Flain Gabriel (Uruguay)
    The Necessary Stage Theatre Company (Singapore)
  • Espirito Santo Denise (Brazil)
    Koothu-p-Pattarai (India)
  • Szepietowska Marta (Poland)
    Espace Sobo Bade (Senegal)
  • Svetsreni Vilawan (Thailand)
    I. Inter. De la Marionnette (France)
  • Jarmillo Mora Rosario (Colombia)
    Darpana Academy of Performing Arts (India)
  • Maa'dhoor Lilian (Venezuela)
    Society for Indonesian Performing Arts (Indonesia)

Music

  • Jinga Naina (Romania)
    The Banff Centre (Canada)
  • Campos Serrano Jorge (Ecuador)
    Virginia Center (United States)
  • Pinos Mikula (Czech Republic)
    Musique électroacoustique de Bourges (France)

Creative Writing

  • Hessou Eustache Florent (Benin)
    Association Beaumarchais (France)
  • Dornacher Kinga (Switzerland)
    Hungarian Translators (Hungary)
  • Blanchard-Glass Pascale (Haiti)
    Editions Acoria (France)
  • Yarkevich Igor (Russia)
    La belle Auriole (France)

Media Arts

  • Taleb Abdelaziz (Morocco)
    Academy of Media Arts (Germany)
  • Lenara Silva Verde (Brazil)
    CaiiA-STAR (United Kingdom)
Back to top