2000 Laureates

Visual arts

  • Zavala Liliana (Argentina)
    Instituto Superior de Arte (Cuba)
  • Turvey Gerry (United Kingdom)
    Paa Ya Paa Arts Centre (Kenya)
  • Triaska Jan (Slovakia)
    Centre d'Art i Natura (Spain)
  • Sever Seyda (Turkey)
    Sanskriti Kendra (India)
  • Rocou Daphné (Greece)
    National Centre of the Arts (Mexico)
  • Onyishi Uchechukwu (Nigeria)
    Philippe Charriol Foundation (China)
  • Ojeda Danné (Cuba)
    Jan Van Eyck Academy (Netherlands)
  • Mohammadi Azizeh (Iran)
    Federal Chancellery (Austria)
  • Mindaugas Simkus (Lithuania)
    Jan Van Eyck Academy (Netherlands)
  • Mitsuhiro Okamoto (Japan)
    Sanskriti Kendra (India)
  • Kim Miyeon (Republic of Korea)
    Cimelice Castle (Finland)
  • Leye Goddy (Cameroon)
    Rijksakademie van beeldende Kunsten (Netherlands)
  • Lewis Mario (Trinidad & Tobago)
    Civitella Ranieri (Italy)
  • Leow Vincent (Singapore)
    Cemeti Art Foundation (Indonesia)
  • Ruiz La Hermosa Yolanda (Spain)
    Faculty of Fine Arts (Thailand)
  • Kasumba Stephen (Uganda)
    Federal Chancellery (Austria)
  • Kumar Surckha (India)
    Cable Factory (Finland)
  • Baki Ibrahim Eiman (Sudan)
    18 th Street Arts Complex (USA)
  • Gulbis Kristaps (Latvia)
    Coopérations Programme (Luxembourg)
  • Grobler Liza (South Africa)
    Nordic Artists'Centre Dale (Norway)
  • Gerle Margrit (Hungary)
    European Ceramics Works Centre (Netherlands)
  • Dick William (United Kingdom)
    Darat Al Funun Center (Jordan)
  • Der Boghossian Maral (Lebanon)
    Federal Chancellery (Austria)
  • Debebe Lachore Asidesach (Ethiopia)
    National Centre of the Arts (Mexico)
  • Chambers Barney (Australia)
    Paa Ya Paa Arts Centre (Kenya)
  • Castillo Deball Mariane (Mexico)
    Projecto Bienal de Cerveira (Portugal)
  • Chan Kathryn (Trinidad & Tobago)
    Civitella Ranieri (Italy)
  • Bedoya Luz Maria (Peru)
    Irish Museum (Ireland)
  • April Lelia (Indonesia)
    Camac (France)
  • Adescalitei Mirela (Romania)
    Jan Van Eyck Academy (Netherlands)

Dance

  • Groupe Ballet Tiéri (Republic of Congo)
    Radio France Internationale (France)
  • Sofkova Tsvetomira (Bulgaria)
    Balleto Classico (Italy)
  • Lühr Kathinka (Germany)
    Dance Center (Thailand)
  • Ladicorbic Boris (Yugoslavia)
    School of the Hamburg Ballet (Germany)
  • Jaenisch Ariel (Argentina)
    Dance Center (Thailand)
  • Duo Si Zhu (China)
    Ballet Suisse (Switzerland)
  • De Freitas Travassos Marisa Milone (Brazil)
    Centre de Danse inter. R. Hightower (France)
  • Andriamoratsiersy Ariry (Madagascar)
    Dance Web 99 (Austria)

Performing Arts

  • Mitwasi Sami (Palestine)
    Koothu-P-Pattarai (India)
  • Milosavljevic Suncica (Yugoslavia)
    Darpana Academy (India)
  • Cossa Alvin (Mozambique)
    Centro do teatro do Oprimido (Brazil)
  • Bacco Adama (Togo)
    Institut de la Marionnette (France)

Music

  • Salikhova Darya (Uzbekistan)
    Institut de musique éléctroacoustique de Bourges (France)
  • Orea René (Venezuela)
    Virginia Center for the Creative Arts (United States)
  • Grau Garcells Giselle (Cuba)
    Institut de Piano de Paris (France)
  • Germanavicius Vytautas (Lithuania)
    The Banff Centre (Canada)
  • Barcelona Maria Virginia (Uruguay)
    Instituto Superior de Arte (Cuba)

Creative Writing

  • Boni Tanella (Côte d'Ivoire)
    Les éditions Acoria (France)
  • Niyokindi Agnes (Rwanda)
    Camac (France)
  • Mora Terezia (Hungary)
    Hungarian Translators House Foundation (Hungary)
  • Delahunt Meaghan (Ireland)
    Sanskriti Kendra (India)
  • Brycz Pavel (Czech Republic)
    La Belle Auriole (France)
  • Edem Awumey Koku (Togo)
    Camac (France)

Media Arts

  • Gupta Shilpa (India)
    Centre interculturel de pratique, recherche et échanges transdisciplinaires (CYPRES) (France)
  • Chafik Mustapha (Morocco)
    Centre interculturel de pratique, recherche et échanges transdisciplinaires (CYPRES) (France)
Back to top